DOSYA HABER/AVRUPA'DA AŞIRI SAĞ - Avrupa siyasetinde aşırı sağ partiler iktidar ortakları olmaya başladı
Avrupa'da 2023 aşırı sağ partilerin iktidarı paylaşmaya başladıkları yıl olarak öne çıktı.

Haftanın tarihine bakış
Türkiye Otomobili Girişim Grubunun kısaltılmış adıyla sunulan Togg'un, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 27 Aralık 2019'da Gebze'de katıldığı törende tanıtılmasıyla Türkiye'nin yerli otomobil hayali gerçek oldu.

Beyaz önlüklülerden İsrail'e tepki yürüyüşü
Beyaz önlüklülerden İsrail'e tepki yürüyüşü Edirne'de Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepki göstermek için 'sessiz yürüyüş' düzenledi.

Daha İyi Yargı Derneği Başkanı: Türkiye'nin yargı tasarımında hesap verilirliği aksayan bir yapılanma var
Daha İyi Yargı Derneği Başkanı Avukat Mehmet Gün, Demokraside Birlik Vakfı'nın düzenlediği panelde Türkiye'nin yargı sistemindeki yapısal sorunları ve hesap verilirliğin aksadığı durumu eleştirdi.

Kasıtlı kışkırtılan köpek 'silahla tehdit' suçu oluşturuyor
Kasıtlı kışkırtılan köpek 'silahla tehdit' suçu oluşturuyor Avukat Emir Akpınar: 'Köpek, sahibi tarafından kasıtlı olarak tehdide araç olarak kullanılmışsa TCK kapsamında silah olarak değerlendirilebileceğinden, silahla tehdit suçunu oluşturabileceğini de kabul edebiliriz' Avukat Emir...

İran, Rusya'nın Tahran Maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığına çağırdı
İran, Rus-Arap İşbirliği Forumu sonrasında Basra Körfezi'ndeki üç ada hakkında yapılan ortak açıklamaya tepki olarak Rusya'nın Tahran Maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığına çağırdı.

Haşim Kılıç: Bugün Sorunumuz Ne Anayasa Ne Yasalarımız. Yargı Erkine Verilmiş Olan Yorum Hakkı İsabetli Kullanılmıyor
Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Demokraside Birlik Vakfı'nın düzenlediği 'Türkiye'nin İkinci Yüzyılında Tam Demokrasi Hedefi ve Yeni Anayasa'dan Beklentiler' panelinde; 'Bugün sorunumuz ne Anayasa, bence ne de yasalarımızdır. Bunu uygulayan ve yorumlayan insanlarımızdır. Yargı erkine verilmiş olan yorum hakkı maalesef isabetli kullanılmıyor. Kullanılmadığı için de bu sorunların ülkede bıraktığı yakıcı ve yıkıcı etkilerini maalesef çözemiyoruz, çözemedik' dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu'dan Can Atalay Açıklaması: "Anayasa Mahkemesi 'Çıkarın, Anayasa'ya Aykırıdır' Demiş, 'İçeride Kalsın' Diyorlar. Bu Mudur Demokrasi"
CHP 7. Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Türkiye’nin İkinci Yüzyılında Tam Demokrasi Hedefi ve Yeni Anayasadan Beklentiler' başlıklı panelde; 'Demokrasi aynı zamanda bir hesap verme rejimidir. Yani siyasi iktidarın kendi toplumuna hesap vermesi gerekir. Eğer hesap veremiyorsa ve biz de bunun hesabını soramıyorsak bu ülkeye mükemmel bir anayasa da getirin bir şey olmaz. Siyasetçi halkına hesap vermeyi namuslu bir görev olarak kabul etmelidir. Bırakın hesap vermeyi, parlamentodaki milletvekillerinin soru önergelerine bile cevap vermiyorlar. Seçilmiş gelmiş, milletvekili olmuş, Yüksek Seçim Kurulu 'Evet' demiş, Anayasa Mahkemesi 'Çıkarın, Anayasa'ya aykırıdır' demiş, 'İçeride kalsın' diyorlar. Bu mudur demokrasi' açıklamasını yaptı.

Fransız Milletvekili İsrail Ordusundaki Fransız Asıllı Askerler Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu
Fransa'da Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Partisi Milletvekili Thomas Portes, İsrail ordusundaki 4 bin 185 Fransız asıllı asker hakkında suç duyurusunda bulundu. Portes, İsrail ordusunun Gazze ve Batı Şeria'da işlediği suçların boyutuna dikkat çekti ve Fransız asıllı askerlerin bu suçlara ortaklık ettiğini savundu.

DP Genel Başkanı Gültekin Uysal: 'Çiftçilerimizden başlayarak, dar gelirli vatandaşlarımız sosyoekonomik statüsünü yitirdi'
DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, Osmaniye İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, son 20 yılda çiftçilerden başlayarak, dar gelirli vatandaşların sosyoekonomik statülerini yitirdiğini belirtti. Uysal, Türkiye'nin bu sürdürülemez halinin yönetilebilmesinin imkanının olmadığını ifade etti.

İzmir, Uşak ve Manisa'da İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları protesto edildi
İzmir, Uşak ve Manisa'da sivil toplum kuruluşları, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto ve Filistin'e destek amacıyla çeşitli eylem ve etkinlikler düzenledi.

EDİRNE VE TEKİRDAĞ'DA İSRAİL PROTESTOSU; ÇOCUK ÖLÜMLERİ CANLANDIRILDI
İSRAİL'in Filistin'e yönelik saldırıları, Edirne ve Tekirdağ'da protesto edildi.

Sakarya'da hekimler ve sağlık çalışanları Gazze için "sessiz yürüyüş" gerçekleştirdi
Sakarya'da hekimler ve sağlık çalışanları, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek için başlattıkları 'sessiz yürüyüşü' 6. haftada sürdürdü.

Edirne ve Tekirdağ'da İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları protesto edildi
Edirne ve Tekirdağ'da İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları protesto edildi.

İsrail'in Gazze'deki "kültür soykırımında" şu ana kadar 13 ünlü Filistinli yazar ve şair öldürüldü
İsrail, Gazze Şeridi'nde 78 gündür sürdürdüğü soykırıma varan saldırıları sırasında Filistin'in kültürel mirasını da hedef alırken saldırılarda şu ana kadar en az 13 Gazzeli şair ve yazar da öldürüldü.

Hakim ve Savcı Adaylığı Müessesesi Son Buluyor
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yargı alanında yapılan düzenlemeleri açıkladı. Buna göre, hakim ve savcı adaylığı yerine hakim ve savcı yardımcılığı dönemi başlıyor. Ayrıca, hukuk fakültesi mezunları da avukatlık stajına başlamadan önce giriş sınavını geçmek zorunda kalacaklar.

BAKAN TUNÇ 'HAKİM, SAVCI ADAYLIĞI MÜESSESESİ OLMAYACAK'
Bakan Tunç Terörü kaynağında yok edene kadar mücadelemiz sürecek (2)Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Antalya'nın Kundu bölgesinde bakanlığının eğitim tesisinde gerçekleştirilen Ceza İnfaz Kurumları 12. Yıllık Değerlendirme Toplantısı'na katıldı.

Bakan Tunç, Ceza İnfaz Kurumları Yıllık Değerlendirme Toplantısı'nda konuştu: (2)
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 'Bakanlık İletişim Uygulaması'nın altyapı çalışmalarının tamamlandığını belirterek, 'Uygulamayla hükümlüler, herhangi bir personele ihtiyaç duymaksızın ve bir denetime tabi olmadan, bakanlığımıza doğrudan sesli, görüntülü veya yazılı olarak şikayet ve...

Ferit Şenyaşar: 22 Yıllık İktidarınızın En Başarılı Olduğu Dersler Yolsuzluk, Yoksulluk ve Yasaklar
DEM Parti Şanlıurfa Milletvekili Ferit Şenyaşar, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, hükümetin başarısız olduğu dersleri sıraladı ve ülkenin itibarının insanlara verilen değerle ölçüldüğünü vurguladı.

Büyükçekmece Belediyesi 2050 Vizyonu'nu Duyurdu
Büyükçekmece Belediyesi, ilçenin 2050 Vizyonu'nu belirlemek için gerçekleştirdiği projenin sonuç bildirgesini lansman toplantısıyla duyurdu. Proje kapsamında iklim değişikliği, çevresel sorunlar, ulaşım ve alt yapı gibi konular tartışıldı ve toplumun görüşleri alındı.

Bakan Tunç, Bartın'da cenazeye katıldı
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Bartın Kadın Kolları Başkanı Evren Ayvaz'ın babasının cenaze törenine katıldı ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Tunç, Türkiye'nin gri listeden çıkarılması için mücadelelerinin devam ettiğini belirtti ve terörün finansmanı suçuyla mücadelede yargının kararlılığını vurguladı. Ayrıca, Türkiye'nin demokratik bir Anayasa'ya ihtiyacı olduğunu söyleyen Tunç, yeni bir Anayasa için mutabakatın sağlanmasını temenni etti.

BM Genel Sekreteri: İsrail'in saldırı şekli insani yardımlara engel oluşturuyor
BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail'in Gazze Şeridi'nde insani yardımların dağıtımına engel olduğunu belirtti ve acil adım atılmasını talep etti.

İletişim Uzmanı Ali Saydam, İnsanlık İçin Kayıt Altında İnisiyatifi Programına Konuk Oldu
İletişim uzmanı ve gazeteci Ali Saydam, İnsanlık İçin Kayıt Altında İnisiyatifi'nin düzenlediği programa katıldı. Saydam, etkinlik alanında yapılan çalışmaları inceledi ve İsrail'e yönelik algı değişimi hakkında söyleşi gerçekleştirdi.

Kasıtlı tahrik edilen köpek 'silahla tehdit' suçu oluşturuyor
Avukat Emir Akpınar, sahipli köpek ısırmasının taksirle yaralama veya kasten yaralama suçlarından birini oluşturabileceğini söyleyerek, 'Köpek, sahibi tarafından kasıtlı olarak tehdide araç olarak kullanılmışsa TCK kapsamında silah olarak değerlendirilebileceğinden, silahla tehdit...

Dolandırıcılık Operasyonunda 8 Şüpheli Gözaltına Alındı
Diyarbakır ve İstanbul'da düzenlenen 'Medcezir' operasyonunda, dolandırıcılık yaptıkları gerekçesiyle 8 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin sosyal medyada oluşturulan kadın profilleri üzerinden mağdurlarla tanışarak para aldığı ve şantaj yaptığı belirlendi. Operasyonda, haksız kazançların farklı hesaplara yatırıldığı ve elde edilen paraların ATM'lerden çekildiği ortaya çıktı.

Meral Akşener, Nevşehir Belediye Başkan adaylarını tanıttı
İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak seçimlerde partisinin Nevşehir Belediye Başkan adayı tanıtım toplantısına katıldı. Akşener, konuşmasında ülkenin geleceği ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni eleştirdi.

Diyarbakır ve İstanbul'da sahte kadın profilleriyle dolandırıcılık operasyonu
Diyarbakır merkezli, İstanbul'da polis ekiplerinin, sosyal medyada oluşturdukları sahte kadın profilleriyle mağdurları tehdit edip dolandırıcılık yaptığı belirlenen kişilere yönelik 'Medcezir' adlı operasyonda, 8 şüpheli gözaltına alındı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: Memur ve memur emeklilerine yüzde 50 civarında zam yapılacak
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, memur ve memur emeklilerine yapılacak zamla ilgili oran verdi. Yılmaz, '2024 yılı ocak ayında memur emeklilerinin emekli aylıkları, memurlar gibi hem enflasyon farkı hem de toplu sözleşme gereği alınacak ücretler dahil edildiğinde yüzde 50 civarında olacaktır.' dedi. Yüzde 50 zam yapılması durumunda en düşük memur maaşı 22 bin TL'den 33 bin TL'ye çıkacak.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Cumhurbaşkanlığının 2024 yılı bütçesi üzerinde konuştu: (2)
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 'Savunma sanayi sadece güvenliğimiz açısından değil teknolojik seviyemizin artışı, katma değeri yüksek bir ekonomi inşası, sosyal refah açısından da önemli.

ÖZEL'DEN ERDOĞAN'A FİLİSTİN'E GİDİYORUM, CESARETİN VARSA SEN DE GEL
Hacıbektaş Kültür Merkezi'ndeki programın ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Anayasa Mahkemesi tarafından Can Atalay ile ilgili 2'nci kez verilen 'hak ihlali' kararı hakkında sorulan soruya, Dün verilen karar ile ilgili çok dikkatli okunduğunda şunu fark...